Wszystko o
problemach z gardłem
Przyczyny, objawy i leczenie
Wszystko o
problemach z
gardłem
Przyczyny, objawy i leczenie
Problemy z gardłem – rozpoznawanie i łagodzenie bólu gardła

Wszyscy je znamy: drapanie w gardle, ból gardła, chrypka, problemy z głosem czy przejściowa utrata głosu. Stan zapalny gardła i związane z tym dolegliwości to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza rodzinnego. Niezależnie od pory roku – gdy tylko naturalna funkcja błony śluzowej wyściełającej drogi oddechowe zostanie osłabiona, patogeny i czynniki podrażniające mają ułatwiony dostęp

Warstwa ochronna błony śluzowej gardła – to warto wiedzieć

Nos, gardło i krtań są od wewnątrz wyścielone błoną śluzową, która pełni różne funkcje – stanowi naturalną barierę dla czynników chorobotwórczych i pełni ważną funkcję ochronną i oczyszczającą. Ponadto błona śluzowa w gardle produkuje wilgotną warstwę ochronną, która utrudnia wirusom i bakteriom przenikanie do komórek błony śluzowej i ich zarażanie. Za utrzymanie tej istotnej bariery ochronnej odpowiadają wszystkie obszary błony śluzowej – regularnie odbywa się filtrowanie, nawilżanie i ogrzewanie. Do tego niezbędna jest ślina wytwarzana przez sześć dużych i wiele małych gruczołów ślinowych. Reguluje ona między innymi wartość pH w jamie ustnej, zapewnia enzymy chroniące przed chorobami i zabezpiecza błonę śluzową jamy ustnej i gardła.

Jak dochodzi do bólu gardła?

Jeżeli wilgotna warstwa ochronna błony śluzowej gardła nie jest wystarczająca, błona śluzowa wysycha, przez co łatwiej dochodzi do jej uszkodzenia. Patogeny i zanieczyszczenia mają ułatwiony dostęp. Mogą wystąpić typowe objawy lekkich dolegliwości ze strony gardła: drapanie w gardle, suchość w jamie ustnej i chrypka, a w przypadku ciężkich problemów z gardłem może do tego dojść ból przy przełykaniu.

Przyczyny bólu gardła – zakażenie wirusowe

Wiele czynników może negatywnie wpływać na wilgotną warstwę ochronną błony śluzowej gardła. Najczęściej zapalenie gardła rozwija się na skutek infekcji, na przykład przeziębienia. W 95% przypadków przyczyną są wirusy – często tak zwane rinowirusy. Przyczyną bólu gardła może być również zakażenie koronawirusem.

Ból gardła bez przeziębienia

Czujesz drapanie w gardle ale nie masz żadnych innych objawów przeziębienia? Przyczyna takiego stanu może też być inna:

Substancje drażniące występujące w otoczeniu
Silny wiatr lub klimatyzacja w biurze mogą prowadzić do wysuszenia błony śluzowej gardła, co może wywoływać lekkie dolegliwości ze strony gardła. Mogą się one przekształcić w stan zapalny gardła.
Przeciążenie skutkujące utratą głosu
Nadmierne lub zbyt głośne mówienie lub śpiewanie może prowadzić do przeciążenia. Ważne jest, aby w przypadku intensywnego korzystania z głosu nawilżać błony śluzowe i chronić je przed wysuszeniem. Ssanie pastylek na gardło takich jak isla® może zapewnić intensywne i długotrwałe nawilżenie.
Dolegliwości ze strony gardła związane z alergią
Przez nos, jamę ustną i gardło alergeny dostają się do płuc i wchodzą w kontakt z błonami śluzowymi – gdy nos jest zatkany albo mamy katar, częściej oddychamy przez usta, przez co błona śluzowa gardła wysycha. W związku z tym mogą wystąpić lekkie dolegliwości ze strony gardła, takie jak chrypka lub drapanie w gardle. Jeżeli błona śluzowa gardła dalej wysycha i nie jest nawilżana, mogą pojawić się problemy z gardłem związane z alergią i ból gardła.
Problemy z gardłem jako działania niepożądane niektórych leków
Dolegliwości ze strony gardła pojawiają się nie tylko w związku z przeziębieniem – niektóre leki, takie jak niektóre leki przeciwhistaminowe, antydepresanty lub leki obniżające ciśnienie krwi, mogą nasilać suchość w jamie ustnej. Może to prowadzić do wysychania błony śluzowej i zaburzenia naturalnej bariery ochronnej błony śluzowej gardła. W ten sposób niektóre leki mogą pośrednio wywoływać problemy z gardłem.
Zmniejszone wydzielanie śliny
W przypadku suchego powietrza, natężonego mówienia lub nadmiernego spożycia nikotyny i alkoholu błony śluzowe dróg oddechowych mogą szybko wysychać, czego skutkiem jest suchość w jamie ustnej. Choroby związane ze zmniejszeniem wydzielania śliny, takie jak na przykład zespół Sjögrena, również mogą powodować suchość w jamie ustnej.
Ból gardła w lecie
Lato, słońce, ból gardła – wbrew powszechnej opinii ból gardła występuje nie tylko w chłodnych porach roku. W gorące dni samochody i biura są nadmiernie schładzane przy użyciu klimatyzacji. Skutek? Zmiany temperatury mogą wywołać problemy z gardłem. Pomocne w tym przypadku może być długotrwałe nawilżanie osłabionych błon śluzowych poprzez ssanie pastylek na gardło takich jak isla®.
Silne dolegliwości ze strony gardła?
isla® medic
Na nasilone problemy z gardłem i głosem
  • Pomaga w przypadku dolegliwości związanych z przeziębieniem lub problemów z gardłem, takich jak podrażnienie gardła wywołujące kaszel i chrypka oraz wysuszenie błon śluzowych i podrażnienie strun głosowych
  • Skuteczne wsparcie regeneracji i łagodzenie podrażnień osłabionych błon śluzowych
  • Odpowiednie od 6. roku życia
Objawy bólu gardła

W przypadku zaburzenia wilgotnej warstwy ochronnej błony śluzowej gardła zanieczyszczenia, wirusy i bakterie łatwiej osadzają się na błonach śluzowych. Skutek? Stan zapalny gardła i jego tylnej ściany objawiający się bólem. Drapanie w gardle, trudności z przełykaniem i uczucie „kluchy” w gardle to typowe oznaki podrażnienia i wysuszenia błony śluzowej gardła. W przypadku zachrypniętego głosu i trudności z mówieniem organizm reaguje częstym chrząkaniem i podrażnieniem gardła wywołującym kaszel – często występuje również chrypka, a w skrajnych przypadkach może dojść do przejściowego zaniku głosu.

Różne rodzaje problemów z gardłem

W przypadku zaburzenia wilgotnej warstwy ochronnej błony śluzowej gardła zanieczyszczenia, wirusy i bakterie łatwiej osadzają się na błonach śluzowych. Skutek? Stan zapalny gardła i jego tylnej ściany objawiający się bólem. Drapanie w gardle, trudności z przełykaniem i uczucie „kluchy” w gardle to typowe oznaki podrażnienia i wysuszenia błony śluzowej gardła. W przypadku zachrypniętego głosu i trudności z mówieniem organizm reaguje częstym chrząkaniem i podrażnieniem gardła wywołującym kaszel – często występuje również chrypka, a w skrajnych przypadkach może dojść do przejściowego zaniku głosu.

Lekkie dolegliwości ze strony gardła

Lekkie dolegliwości ze strony gardła, takie jak suchość lub drapanie w gardle, zazwyczaj są dość denerwujące, ale niezbyt poważne, natomiast mogą stanowić sygnał alarmowy. Nie należy zwlekać z podejmowaniem działania. Ważne jest, aby nawilżać błony śluzowe i chronić je przed wysychaniem. W tym przypadku samo ssanie zwykłych cukierków albo picie dużej ilości płynów w dłuższej perspektywie nie pomoże. Dotyczy to również osób, u których wytwarzanie śliny jest ograniczone. Dobre nawilżenie zapewniają pastylki isla® original – pozytywnie wypływają na gardło, pomagają w przypadku nadwyrężenia głosu oraz chronią błonę śluzową przed wysychaniem i dalszymi podrażnieniami. Dzięki temu można bez przeszkód stawiać czoła codziennym wyzwaniom przy zachowaniu komfortu w jamie ustnej.

Silne dolegliwości ze strony gardła 

W przypadku bólu podczas przełykania lub obrzęku gardła często sięgamy po leki uśmierzające ból. Ważne jest również, aby intensywnie i długotrwale nawilżać błonę śluzową jamy ustnej i gardła oraz chronić ją przed wysychaniem. W przypadku silnego bólu gardła pomocne może być ssanie pastylek na gardło takich jak isla® medic acute zawierających kompleks hydrożelowy z porostem islandzkim i kwasem hialuronowym. Pastylki skutecznie łagodzą dolegliwości i wspierają regenerację osłabionych błon śluzowych, co zwiększa komfort w jamie ustnej i gardle.

Ból gardła u dzieci

Ból gardła u dzieci nie stanowi rzadkości, a jego najczęstszą przyczyną jest przeziębienie. Przyczyną bolesnego drapania w gardle może być również alergia, związana z przesuszeniem błony śluzowej, do którego dochodzi na skutek utrudnionego oddychania przez nos w związku z katarem. W przypadku problemów z gardłem ważne jest, aby zabezpieczać błonę śluzową gardła przed wysychaniem. Ssanie pastylek na gardło takich jak isla® junior może zapewnić intensywne i długotrwałe nawilżenie błon śluzowych oraz złagodzenie bólu.

Wypróbuj już dziś
isla® junior
Dla dzieci na ból gardła związany z przeziębieniem
  • Łagodzi problemy z gardłem u dzieci od 4. roku życia
  • Pyszny truskawkowy smak i dobra tolerancja.
Co pomaga na ból gardła?

Na ból gardła pomaga przede wszystkim jedno: nawilżanie! Podrażnioną i wysuszoną błonę śluzową należy długotrwale chronić przed wysychaniem. Ssanie pastylek na gardło takich jak isla® może wspierać intensywne i długotrwałe nawilżenie. W przypadku lekkich dolegliwości ze strony gardła, takich jak suchość w jamie ustnej lub chrypka, ulgę przyniesie isla® cassis – specjalny ekstrakt z porostu islandzkiego skutecznie nawilża wysuszoną i podrażnioną błonę śluzową. W przypadku poważniejszych problemów z gardłem, takich jak przeziębienie, pomóc może isla® medic acute – kompleks hydrożelowy z kwasem hialuronowym i specjalny ekstrakt z porostu islandzkiego zapewniają podwójne wsparcie dla podrażnionej i wysuszonej błony śluzowej gardła oraz chronią ją przed dalszymi podrażnieniami.

Drapanie i ból gardła – ulgę mogą przynieść produkty takie jak okłady z cebuli, napar z szałwii lub miód. W kuchni znajduje się wiele produktów, które mogą pomóc w dolegliwościach ze strony gardła.

Niezależnie od tego, czy to tylko lekkie drapanie w gardle czy ból gardła – w przypadku problemów z gardłem związanych z przeziębieniem należy zrezygnować ze sportu. Inaczej jest w przypadku wysuszonego z powodu np. klimatyzacji. Wtedy sport jest dozwolony.

Podstawą zdrowej błony śluzowej gardła jest długotrwałe nawilżenie, pozwalające chronić błony śluzowe przed wysychaniem, podrażnieniami i problemami z gardłem. Ssanie pastylek  na gardło takich jak isla® pielęgnuje błony śluzowe, zapewniając intensywne i długotrwałe nawilżenie. 

Kiedy udać się do lekarza?

Dolegliwości ze strony gardła często towarzyszą przeziębieniu. Jeżeli utrzymują się w nasilonym stopniu przez dłuższy czas, należy udać się do lekarza i ustalić przyczynę. Ból gardła utrzymujący się dłużej niż przez trzy tygodnie określa się jako przewlekły.

Do lekarza warto udać się szczególnie jeśli oprócz drapania w gardle występują jeszcze inne objawy, takie jak trudności w oddychaniu, zadyszka lub duszności – dotyczy to również sytuacji, w której pojawiły się duże trudności z przełykaniem, obrzęk węzłów chłonnych lub jednostronny ból gardła. Inne objawy, w przypadku których należy pilnie skonsultować się z lekarzem to: język malinowy, gorączka powyżej 39°C lub trudności w oddychaniu.

Objawy choroby związane z bólem gardła

Ból gardła bólowi gardła nierówny – stan zapalny może obejmować różne obszary gardła, powodując różne dolegliwości. Stan zapalny gardła może mieć różną formę – od drapania w gardle do trudności z przełykaniem. Tylko lekarz może odróżnić objawy niżej wymienionych chorób:

• zapalenie gardła
• zapalenie migdałków
• zapalenie krtani/strun głosowych
• płonica
• mononukleoza zakaźna

Ważne: W przypadku bardzo złego samopoczucia należy koniecznie udać się do lekarza!

Wypróbuj już dziś
isla® original
Nasze klasyki – na problemy z gardłem i głosem

Chroni wrażliwe błony śluzowe przed wysuszeniem i podrażnieniami oraz nawilża je. Dostępna w trzech pysznych smakach.

Denounce with righteous indignation and dislike men who are beguiled and demoralized by the charms pleasure moment so blinded desire that they cannot foresee the pain and trouble.

Latest Post

Need Any Help? Or Looking For an Agent